pondelok 31. marca 2014

Mesiac apríl- mesiac lesov

Prichádza k nám mesiac apríl-mesiac lesov. A čo s tým?  

Les je úžasné miesto, kde človek načerpá energie, "životnej sily"... Nie je to len funkčný ekosystém, ktorý nám poskytuje kyslík, je to nádherná kompozícia stromov, kríkov, rastlín a živočíchov. Dokáže nás chrániť pred nepriaznivými vplyvmi, poskytuje nám svoje bohatstvo, ktroré sa nedá žiadnym číslom vyčísliť.

 Čo je les?

"Väčšina ľudí vidí v lese iba stromy a aj nejeden lesník (tým sa nechcem žiadného z nich dotknúť)pokladá les  za masu stromov, ktoré poskytujú úžitkové drevo. Les je však oveľa viac. Je to zložito organizovaná prírodná sústava, čiže ekosystém. V lesnom ekosystéme sú nielen medzi všetkými živočíšnymi tvormi vzájomné väzby, ale neviditeľnými dráhami energetického toku a kolobehu látok sú úzko späté organizmy s prostredím."(J. Jeník: Veľký obrazový atlas lesa)


Naozaj nám stačí takáto charakteristika? 
Myslím si, že lesy by sme mali neustále spoznávať ale hlavne ich chrániť a zveľaďovať. Veď sú to naše pľúca. Preto chcem apelovať práve na jeho ochranu a zveľaďovanie. Treba si ho chrániť stále, nie len jeden mesiac v roku. Skúsme sa mu venovať intezívnejšie počas celé roka.
 

piatok 14. marca 2014

Niečo zo zákona

Novelizácia zákona: http://www.zakonypreludi.sk/obor/4236109




Aby sme boli všetci v obraze ;)

pondelok 10. marca 2014

Poľovníctvo a ja

Ako to všetko začalo...

     Začalo to všetko tak, že môj otec ma viedol od malička s láskou k prírode. Nakoľko on sám nie je poľovník, naučil ma základ. Základ milovať prírodu a všetko čo nám dáva, chrániť si je bohatstvá, naučiť sa jej porozumieť. Navštevovanie prírody sa stalo akýmsi rituálom, ktorý mi čím ďalej, tým viac a viac dáva. Viac a viac sa teším na "únik z reality". Takže, ak môžem odporučiť ako sa stať poľovníkom, prvoradá je láska k prírode a k všetkému čo  nám dáva. Dokázať si to vážiť a ochrániť, zveľadiť a zachovať pre ďalšie generácie.

     S pribudajúcim vekom, asi keď som mala 13, som sa rozhodla, že jedného dňa sa stanem poľovníčkou. Navštevovala som čoraz častejšie naše okolité lesy, prírodu, spolu s mojím psíkom, ktorý mi robí spoločnosť dodnes. Spolu sme sa učili ako sa chovať pri stretnutí so zverou, to ako sa správa počas pastvy, odsledovať si jej jednotlivé cykly a pod... Samozrejme veľa ľudí v mojom okolí ma v tom nepodorovalo a hovorilo mi, že to nie je koníček pre dievča ako som ja. A práve takáto  mienka, ma posunula tam, kde som. Splnila som si jeden so svojich snov. Zdokonaľovala som sa v tom, v čom som mala nejasno, pýtala som sa skúsenejších, čítala knihy. Tie mi odpovedali na moje otázky.
Takto  s Leom "unikáme".

     Prišiel čas a  hlavou mi mihla myšlienka, že by bolo na čase si spraviť poľovný lístok. Ubehlo viac ako rok, počas ktorého  som absolvovala teoretickú ale i praktickú prípravu. Tu som sa utvrdila vo veciach, ktoré som vedela a naučila som sa nové. Je pravda, že celý život sa budem učiť o tomto krásnom koníčku. Človek si myslí, že vie už všetko, no vždy ho prekvapí niečo nové o čom nevedel. Vždy sa domov vracia ako "učeň". Pre mňa toto všetko znamená veľmi veľa, a preto sa chcem tomu venovať najlepšie ako viem a pomôcť k rozvoju.

PS: Ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú aj dnes!


piatok 7. marca 2014

Kto vyhrá ?



Tomuto operencovi sa budem venovať v nasledujúcich príspevkoch.

Posol jari - sluka lesná (Scolopax rusticola)

Pár slov o nej...

Sluka lesná alebo aj často nazývaná Sluka hôrna je bahniak z čeľade slukovitých. Sluka patrí medzi sťahovavé druhy. Zimu trávi v Stredomorí a západnej Európe. Na Slovensku obýva väčšinou územia od nížin v asi 150 m n.m. po hornú hranicu lesa.


Hniezdo s násadou sa však našlo aj vo Vysokých Tatrách vo výške 1420 m n.m. Sluka obľubuje vlhké listnaté, ihličnaté alebo zmiešané lesy s kyprou pôdou a dostatkom vhodnej potravy. Na Slovensku hniezdi asi 1 300 - 2 500 párov  Párenie je najintenzívnejšie počas pokojných teplých večerov. Po západe slnka vylietajú kohúty a pískajúc, alebo kvorkajúc, obletujú miesta s vábiacimi sliepočkami. Kohúty sa navzájom prenasledujú, alebo odháňajú. Párenie prebieha na zemi a predchádza mu rituál, pri ktorom kohút obchádza sliepku so spustenými krídlami, našuchoreným perím a vejárovito roztiahnutým, vztýčeným chvostom. Okolo jednej sliepky toká viac samcov, ktoré sa s ňou postupne pária (polyandria). Hniezdo vyberá a aj jeho úpravu robí sliepka. Obyčajne býva pri koreni stromov, v blízkosti hromád raždia, starých kmeňov alebo v trsoch suchej trávy. Už koncom marca sa v hniezde objaví prvé zo štyroch vajec. Vajcia sú žltkasté, s nádychom do hneda, s hnedozelenými alebo červenohnedými škvrnami. Po 20-21 dňoch sa liahnu kurčatá. Ihneď po obschnutí ich sliepka odvedie z hniezda a stará sa o ne 5-6 týždňov. Sluky sú pohlavne dospelé už koncom prvého roka ich života...



utorok 4. marca 2014

Sila prírody je veľká

Čo je vlastne poľovníctvo?


Ako všetko ostatné, tak aj poľovníctvo má svoju definíciu.  V skratke: poľovníctvo je súhrn práv a povinností zver cieľavedome chovať a chrániť, vytvárať jej optimálne podmienky na život a v neposledom rade ju loviť (umrcovať zákonným spôsobom).

Nakoľko ľudia, ktorí nie sú poľovníci, si myslia, že poľovníctvo je len o lovení zveri a  o tom, ako mať plné mraziaky. Lenže opak je pravdou. 

Poľovníci sú väčšinou ľudia, ktorí boli od malička vedení  láskou k prírode, za čo môžu ďakovať svojím predkom. Od malého dieťaťa sa učili ako sa k prírode správať, ako ju ochranňovať, zveľaďovať.  V minulosti bol poľovník váženým človekom v spoločnosti, pretože vedel každého vtáčika podľa hlasu rozoznať, vedel, kde sa zver zdržiava. Snažil sa tomu všetkému porozumieť a prispieť k rozvoju.

Niektorí sa snažia poľovníctvo a jeho posolstvo šíriť aj ďalej. No nie je to jednoduché.  Nájdu sa aj takí, ktorí sa nesnažia ničím prispieť. Berú to skôr ako "sa rýchlo nabaliť a nestarať sa o nič".  Veď aj tá zver v tej prírode potrebuje pomoc človeka. V zime ju treba prikmovať, ak sa vyskytne vírus alebo iné ďalšie ochorenie, treba to čím skôr odstrániť a vyriešit problém... Nie len mávnuť rukou a povedať, že "mňa sa to netýka".
Takto vyzerá vírusové ochorenie fibropapilomatóza  (nezhubné nádory).

Na základe tohto, som sa rozhodla písať tento blog. Chcem Vám v ňom priblížiť poľovníctvo ako také.

Na začiatok... 

"Keď v kročím do lesa a sojka hlasom ozve sa,
tu konečne moje srdce pokorou plní sa.
Šum vetra v korunách stromov,
áno, les je môj 2. domov. 


Sem sa vždy vraciam rada,
tu sa cítim stále mladá.
Len tu vypustím problémy z hlavy,
a snažím sa chrániť, čo dedovia nám zanechali..."

Smatan